● طریقه نصب ویندوز XP:
آیا تا به حال سعی کرده اید که ویندوز را خودتان در خانه نصب نمایید ؟ انجام این کار بسیار ساده است اما در ابتدا برای نصب ویندوز xp چند نکته را در نظر داشته باشید:

1) شماره سریال برای نصب لازم است لذا ابتدا آن را از CD در آورده و جایی یادداشت کنید . معمولا شماره سریال نصب ویندوز بر روی جلد CD نیز نوشته شده است .

2) برای مرحله اول نصب ، حتما باید سیستم از روی CD بوت شود و در سایر مراحل ( پس از اولین Restart ) باید سیستم از روی هارد بوت شود . بنابراین می توانید بلافاصله در شروع بوت شدن سیستم با زدن دکمه Delete وارد Setup سیستمتان شوید و سپس با انتخاب گزینه Advanced BIOS And Feature ( در سیستم ها متفاوت است ) وارد صفحه مربوطه شده و سپس از آنجا First Boot Device را CD Rom انتخاب نمایید . سپس دکمه ESC را زده و از صفحه ظاهر شده گزینه Save And Exit را انتخاب نموده و سپس Enter نمایید . پس از اولین Restart در طول نصب همین مسیر را طی کرده و این بار First Boot Device را Hard Disk انتخاب کنید.

مراحل نصب : سیستمتان را روشن کرده و سپس CD نصب را در CD Rom قرار داده و ادامه بدهید . مطمئن شوید که سیستم از روی CD بوت می شود . به این منظور گزینه ای ظاهر می شود که از شما می خواهد برای ادامه نصب یک دکمه از روی صفحه کلید را فشار دهید . دکمه را فشار دهید . پس از چند لحظه عملیات پردازشی شروع شده و در صفحه آبی رنگی سیستم به چک کردن سخت افزارها و فایل های نصب روی CD می پردازد . اگر مشکلی وجود نداشته باشد و عملیات با موفقیت اجرا شود ویزاردی ظاهر می شود .سپس برای نصب  مراحل زیر را مرحله به مرحله طی نمایید :

1) در صفحه ظاهر شده سه گزینه وجود دارد که به ترتیب زیر باید یکی را انتخاب نمایید :

الف) برای ادامه نصب دکمه ENTER را فشار دهید . در این صورت یک ویندوز جدید روی سیستمتان نصب خواهد شد .

ب) برای تعمیر ویندوز قبلی ، دکمه R را فشار دهید . در این حالت ویندوزی نصب نخواهد شد اما ویندوز قبلیتان رفع اشکال شده و فایل های سیستمی لازم نصب می شوند.

ج) برای انصراف از ادامه عملیات و خارج شدن از مراحل نصب دکمه F3 را فشار دهید . در این حالت بدون هیچ اتفاق خاصی از ویزارد نصب خارج می شوید و سیستم بوت می شود و اگر ویندوزی از قبل روی سیستمتان نصب بوده است ، بدون نصب ویندوز جدید وارد ویندوز قبلی می شوید .

2) دکمه Enter را فشار دهید . پنجره ای ظاهر شده و توافقنامه ای را به شما نشان می دهد . با زدن دکمه F8 آن را تایید نمایید .

نکته : اگر دکمه R را برای تعمیر ویندوزتان بزنید این صفحه ظاهر نمی شود اما سیستمتان به مرحله 6 رفته و شروع به کپی کردن فایل ها می کند .

3) در ادامه وارد صفحه ای می شوید که تمام ویندوزهایی که بر روی سیستم شما نصب است نشان داده می شود . در این حالت نیز دو گزینه خواهید داشت :

الف ) اگر می خواهید ویندوز قبلیتان را به روز رسانی نمایید ، دکمه R را بزنید .

ب) اگر می خواهید یک ویندوز جدید نصب نمایید ، دکمه ESC را بزنید .

4) ما دکمه ESC را می زنیم . این صفحه یکی از صفحات کاربردی است که می توانید درایوی را برای نصب ویندوز در آن انتخاب نمایید ، درایوی را حذف نمایید و یا درایوی را ایجاد نمایید و کلا هاردتان را پارتیشن بندی نمایید . در این صفحه در لیست زیرین تمام درایوهای سیستمتان نشان داده می شود و در بالای کادر با گزینه های زیر روبه رو خواهید بود :

الف) اگر می خواهید بدون هیچ تغییری در درایوهایتان نصب را ادامه دهید ، یکی از درایوها را انتخاب نموده و سپس دکمه Enter را فشار دهید .

ب) اگر می خواهید پارتیشنی جدید را ایجاد نمایید ، دکمه C را بزنید . سپس در صفحه ظاهر شده ظرفیت را بر حسب عدد (مگابایت) تعیین نموده و Enter کنید .

ج) اگر می خواهید پارتیشنی را حذف نمایید دکمه L را بزنید . در این حالت صفحه ای ظاهر شده و به شما اخطار می دهد که اگر پارتیشن را حذف نمایید تمام اطلاعات پاک خواهد شد و از شما می خواهد اگر منصرف شده اید دکمه ESC را بزنید و اگر مطمئنید دکمه Enter را بزنید . با زدن دکمه Enter باز به شما اخطار می دهد و از شما می خواهد برای تایید خواسته تان دکمه L را بزنید والا با زدن دکمه ESC خارج شده و به صفحه درایوها برگردید .

5) یکی از درایو ها را انتخاب نموده و دکمه Enter را بزنید . اگر شما پارتیشنی ایجاد کرده باشید و بخواهید در آن درایو ویندوزتان را نصب نمایید ، ابتدا باید آن را فرمت کنید . در صفحه فرمت از شما می خواهد که یکی از چهار مورد زیر را انتخاب نمایید :

الف) سیستم یک فرمت سریع Quick NTFS را انجام دهد . اگر هاردتان قبلا فرمت شده است و یا اشکال سخت افزاری ندارد این گزینه را انتخاب نمایید .

ب) سیستم یک فرمت FAT انجام دهد .

ج ) سیستم یک فرمت NTFS کامل را بر روی هاردتان انجام دهد .

پیشنهاد می دهم حتما NTFS را انتخاب نمایید زیرا امنیت زیادی را برای سیستم شما ایجاد نموده و مدیریت فایل هایتان نیز سریعتر ، ساده تر و مطمئن تر خواهد بود .NTFS نسبت به فرمت FAT32 مزایای بیشتری دارد و نسبت به آن هم فرمت جدید تر و قابل اطمینان تر و با امنیت بیشتری می باشد.

با انتخاب گزینه ها سیستم شروع به فرمت کردن درایو نموده و سپس شروع به کپی کردن فایل های نصب برای اجرای ویندوز می نماید . چند دقیقه ای بنا به سرعت سخت افزارتان طول می کشد . سپس سیستم Restart می شود .

دقت کنید که پس از Restart سیستم ، حال باید سیستم از روی Hard بوت شود در عین حالی که CD نصب نیز همچنان در CD Rom قرار دارد .

6) صفحه ای آبی رنگ ظاهر شده و در یک Progress Bar شروع به نصب سخت افزار و اجزا و رابط های مورد نیاز می کند.

7) در ادامه ویزاردی ظاهر می شود که برای نصب زبان است . در کادر بالایی روی دکمه Customize کلیک کرده ، تب Languages را برگزیده و سپس اولین گزینه را تیک دار کنید تا زبان فارسی نصب شود . اگر اخطاری ظاهر شد ، آن را OK کنید . روی دکمه Apply کلیک کنید تا فونت ها نصب شوند . سپس وارد تمام تب ها و دکمه ها شده و تمام کشور ها را به Iran و تمام زبان ها را به Farsi تبدیل نمایید . در انتها بر روی دکمه OK کلیک نمایید .

8) صفحه ای ظاهر می شود و از شما می خواهد تا شماره سریال را وارد نمایید . شماره را وارد نموده و بر روی دکمه NEXT کلیک نمایید . اگر سریال وارد شده توسط شما درست باشد به صفحه بعد هدایت می شوید.

9) در این صفحه ، ویزاردی ظاهر می شود که از شما می خواهد تا منطقه زمانی را تعیین نمایید . با باز کردن Combo Box گزینه Tehran را انتخاب نمایید.اگر خواستید تاریخ را نیز می توانید در این صفحه  تنظیم نمایید .

10) در ادامه ویزاردی ظاهر می شود که برای نصب شبکه و یا گروه کاری در شبکه داخلی از شما می خواهد تا تنظیمات را اعمال نمایید . پیش فرض را انتخاب نمایید و سپس بر روی دکمه های Next و OK کلیک کنید تا خارج شوید .

حال سیستم شروع به نصب فایل ها کرده و شما می توانید با خیال راحت استراحت کنید . حدود یک ربع تا نیم ساعت ( بسته به سخت افزار سیستمتان ) طول می کشد تا تمام فایل ها را کپی نماید . در پایان سیستم Restart شده و در انتها پس از پیکره بندی ویندوز ، وارد ویندوز جدید می شود . در این حالت گرینه هایی را که نشان می دهد پر نموده تا سر انجام وارد Desktop شوید . CD ویندوز را در آورده و با نصب درایور های سخت افزاری سیستمتان از ویندوز جدید استفاده کنید.